טיפול במגוון סוגי כאב

כאב דורבן

בלטת עצם בעקב – Plantar Fasciitis – מתבטאת בצמיחה של עצם על עצם העקב ומכונה "דורבן". למעשה, מדובר בממצא רנטגני שיכול להסביר שורה ארוכה של תופעות וכאבים בכף הרגל. הבליטה מופיעה ברוב המקרים בחלק התחתון של עצם העקב ובאזור רגיש שאחראי לשאת את משקל הגוף, והיא מקושרת בשכיחות גבוהה למחלת החיתולית הכפית.

מבחינה אנטומית, הדורבן מאפיין את אזור האחז של המחתלת הכפית או מופיע בחלק האחורי של עצם העקב ובאזור האחז של גיד האכילס.

טיפול במגוון סוגי כאב

קשיים בזיהוי דורבן

הקושי העיקרי בזיהוי דורבן נובע מהמגבלות בתהליך האבחון המסורתי. כיום נהוג לבצע צילום רנטגן של האזור הכואב שעליו מתלונן המטופל ולעיתים מזהים בו זיז עצם קטן שבולט מעצם העקב ובאזור שבו מתחברת רצועה עבה יחסית שמקורה מעצם העקב ומגיעה לאצבעות כפות הרגליים. זיז העצם נוצר ממשיכה של הרצועה בנקודת האחז בעצם, אך זיז העצם כשלעצמו לא בהכרח גורם לכאבים. המשמעות היא שניתן לאתר ממצא רנטגני של דורבן מבלי שהמטופל יתלונן על כאבים בכף הרגל – ולהיפך, ייתכן שהכאבים לא קשורים לדורבן.

ממה נגרמים כאבים בכף הרגל בעקבות דורבן?

כאבים בכף הרגל לא נובעים כאמור מהקיום של זיז העצם אלא רק ממצבים של גירוי דלקתי. במילים אחרות, גירוי דלקתי ברצועה הוא זה שמסב את תשומת ליבו של המטופל לדורבן ואין קשר בין המבנה האנטומי של התופעה לבין תחושות של חוסר נוחות ופגיעה באיכות החיים. יתרה על כך, צילום הרנטגן לא תורם לפתרון הבעיה ועדיף להשתמש בשיטה אחרת של גלי הלם אקוסטיים.

כאבים בגלל התמעטות קולגן

עוד סיבה לכאב שמרגישים בבעיית דורבן מקורו ככל הנראה בהתמעטות דרסטית של קולגן באזור החיתולית הכפית, שמתחילה בעקב. התמעטות של קולגן גורמת לכאבים כי מדובר בחלבון השכיח ביותר בגוף האדם ובמקור חיוני לסיבים שמצויים ברקמות חיבור. כאשר הקולגן חסר בגידים, רצועות, עור, עצמות וסחוסים – התחושה המיידית היא של כאבים עזים.

הקושי של הגוף לטפל בדורבן

כמות הקולגן מתמעטת במקרים של דורבן בגלל קרעים מיקרוסקופיים כרוניים שמתרחשים באזור הפגוע. אף על פי שבמצבים נורמליים הגוף אמור להצליח להתמודד עם הקרעים ולתקן אותם, במקרים רבים יכולת הריפוי שלו אינה מספיקה. למעשה, מערכת הריפוי של הגוף לא מספיקה להדביק את קצב פירוק הקולגן והתוצאה היא כאבים וזיזי גרמים שנראים בצילומי הרנטגן ומכונים דורבן העקב.

טיפול במגוון סוגי כאב

כך מזהים את הצורך בטיפול

הכאב בדורבן נובע מבעיה בנקודת החיבור של הגיד לעצם העקב שיוצרת דלקת מקומית. במקביל, שינויים במרכז הכובד גורמים מלכתחילה לבעיית הדורבן והסימנים העיקריים להופעתו הם כאבים עזים בדריכה על הרגל, מיחושים בשעות הבוקר ובעיקר בצעדים הראשונים שלאחר מנוחה ארוכה ושנת לילה וכאבים שמתחילים בכף הרגל לאחר עמידה ממושכת או פעילות גופנית מתונה כגון הליכה.

מי נמצא בסיכון לסבול מכאבים בכף הרגל בעקבות דורבן?

עוד דרך לזהות את הצורך בטיפול היא להכיר את האוכלוסייה שנמצאת בסיכון גבוה לסבול מכאבים בכף הרגל על רקע דלקת ודורבן. ראשית, אנשים עם פציעות כרוניות בכף הרגל או העקב עלולים להיפגע מתופעות הלוואי של דורבן בגילאים שונים בחייהם. שנית, הדורבן שכיח אצל אנשים שמשתמשים בנעליים לא נכונות ובקרב נשים שנועלות נעלי עקב. שלישית, הדורבן מסכן גברים ונשים עם עודף משקל כיוון שהוא גורם ללחץ עצום על מיתר כף הרגל ומעלה את הסיכוי להופעת דלקת.

הקשר בין דורבן לגיל העמידה

כדאי לזכור שהדורבן שכיח גם אצל אנשים אחרי גיל 45 ובעיקר בגיל העמידה. הסיבה לכך קשורה למבנה העקב, שמותאם פיזיולוגית לבלימת זעזועים ומניעת שחיקה. כמו כן, העור בסוליית כף הרגל עבה יותר בהשוואה למקומות אחרים בגוף מאותה סיבה בדיוק. הבעיה אצל אנשים בגיל העמידה מתחילה עקב תהליכי שחיקה טבעיים של הגוף, ירידה בעובי שכבת השומן התת-עורי ועייפות מצטברת בגוף כולו ובעקב בפרט.

הטיפול בדורבן באמצעות גלי הלם אקוסטיים

גלי הלם אקוסטיים מייצגים טיפול לא פולשני, ללא תופעות לוואי וללא צורך בניתוח ויש להם אחוזי הצלחה מעולים בכל הנוגע להתמודדות עם כאבים בכף הרגל על רקע דורבן או מסיבות אחרות. הטיפול בכף הרגל ובדורבן משלב כמה מפגשים בהתאם לצורך הרפואי ומטרתו להתמקד בבעיות ההסתיידות שנוצרות בגלל הדלקת. כתוצאה מכך, הטיפול בגלי הלם מומלץ כי היא מתמודד עם שורש הבעיה ולא רק עם הסימפטומים שעל פני השטח.

מהם גלי הלם אקוסטיים?

גלי הלם אקוסטיים נשלחים לאזור הבעייתי באמצעות מכשיר מתקדם שעומד בכל הקריטריונים של ארגוני הבריאות בארץ ובעולם. בשלבים המוקדמים, גלי ההלם מרעידים בעדינות את מקום ההסתיידות ומפוררים אותה עד להתמוססות וספיגה מלאה בגוף. בהמשך, גלי הלם אקוסטיים מגבירים את זרימת הדם לאזור וכך תורמים להאצת תהליך הריפוי הטבעי.

התוצאות של שימוש בגלי הלם אקוסטיים

בעיית הדורבן קטנה לממדים מינוריים בעקבות גלי הלם אקוסטיים וכבר בתוך זמן קצר יכולים המטופלים לחזור לשגרה יום יומית מסוימת. במקביל, מומלץ להשתמש במדרסים כדי לאזן את חלוקת המשקל בין העקבים וכפות הרגליים, להוריד במשקל ולבצע תרגילי פיזיותרפיה. שילוב בין טיפול בגלי הלם לבין שינוי מסוים בשגרה יגרום להקלה מרובה לאורך זמן והוא עדיף על האלטרנטיבות.

השוואה בין שיטות טיפול בדורבן

השימוש בגלי הלם אקוסטיים לטיפול בדורבן מומלץ גם כי זו החלופה הבריאה, הבטוחה והאידיאלית לטיפולים אחרים. לשם השוואה, זריקות מלוות בהמון תופעות לוואי והן מסוגלות להעלים רק את הסימפטומים אך לא לגרום להסתיידות של הדלקת. גם צריכת כדורים אינה מומלצת והיא כלל לא רלוונטית עבור חלק גדול באוכלוסייה שסובל מבעיות בריאות נוספות, בעוד ניתוח הוא הליך יעיל אך פולשני וכואב.

מהי מיטת פולסים אלקטרו מגנטיים חשמליים?

לכל תא בגוף יש מטען חשמלי ושדה אלקטרו מגנטי אך כאשר הם יוצאים מאיזון, עלולים להופיע כאבים ובעיות בריאות כמו דורבן. מיטת הפולסים האלקטרו מגנטיים חשמליים מאפשרת להחזיר את השדה המגנטי לאיזון והיא עושה זאת באמצעות ייצור מבוקר של פולסים אלקטרו מגנטיים משתנים לפי הבעיה, סוג הכאב ומאפיינים אישיים של המטופל.

השילוב של גלי הלם אקוסטיים עם פולסים אלקטרו מגנטיים

כפי שאפשר להבין, הדור הבא של טיפול בגלי הלם משלב בתוכו את היתרונות של מיטת הפולסים האלקטרו מגנטיים חשמליים. לצד גלי הלם לטיפול בדלקות והסתיידויות (באישור FDA ומשרד הבריאות הישראלי), קיימת אפשרות לשילוב טיפול בפולסים אלקטרו מגנטיים משתנים (מיטת טיפולים באישור FDA ומשרד הבריאות הישראלי). שני הטיפולים מבוססים על מכשור מתקדם ביותר בתחום (ייצור 2018) והם כוללים ליווי של המטופלים גם לאחר הטיפולים בטיפולי שימור אחת לחודשיים.

נציגי מרפאת מעיינות מרכזים עבורך מומחים בטיפול במרבית
סוגי הכאבים ומזמינים אותך להשאיר פרטים כדי להיפטר מהדורבן!

השאירו פרטים ונצור עמכם קשר בהקדם