טיפול בכאב

כאב בירך

החלק שנמצא בין אזור האגן והברך מכונה ירך ויש לו השפעה ישירות על בריאותנו. ראשית, הירך בנויה מעצם הירך ומשרירים שתפקידם להניע את מפרק הירך ואת הברך. עם זאת, דרך הירך עוברים כלי דם ועצבים שאחראיים על אספקת הדם של הרגל כולה. כמו כן, הירך ייחודית באופן שבו המבנים המרכיבים אותה משתתפים בניידות, בעזרה בשמירה על שיווי המשקל של הגוף ובמתן אפשרות לנשיאת המשקל של הגוף בפעילות ובמנוחה כאחד.

מאפיינים בולטים של כאבים בירך

כאבים בירך נעים על ספקטרום שבין כאבים קלים וחד פעמיים לבין כאבים ממושכים וכרוניים. בתוך כך, הכאבים עלולים להופיע באזורים שונים בירך ובמקרים קיצוניים להקרין לגב התחתון או לרגל. יש גם מקרים שבהם הכאבים מלווים בנפיחות, במגבלה בתנועתיות ובהפרעה להליכה, עמידה וניהול אורח חיים תקין.

טיפול במגוון סוגי כאב

ממה נגרמים כאבים בירך?

הסיבות העיקריות לכאבים בירך הן טראומה, שחיקה של המפרק, דלקת או זיהום. דלקת למשל יכולה להופיע ללא סיבה או בעקבות פציעה, עומס יתר, שינויים ניווניים, שבר או תבנית הליכה לקויה. מנגד, מצב של דלקת בכיס הנוזלים שנמצא בצד החיצוני של הירך נגרם מסיבות אחרות ובהן שכיבה ממושכת על הצד, פציעה וארטריטיס בברך.

הבדלים בין סוגי כאבים

לשם השוואה, במחלת מפרקים ניוונית נוצר תהליך דלקתי שמלווה בהרס הסחוס ויצירת עצם חדשה ולא איכותית – בעוד שבר בצוואר הירך נגרם בעיקר מתאונה או מעידה. כמו כן, ישנם כאבים שמופיעים על רקע מתיחה או פציעה של השרירים שנמצאים סביב הירך וכאבים שנגרמים מנקע או פגיעה בקרסול.

כך מזהים את הצורך בטיפול

הטעות הנפוצה היא לנסות להתעלם מכאבים בדרגת חומרה נמוכה במחשבה שהמצב יחלוף מעצמו. בפועל, התעלמות מכאבים בירך עלולה לגרום נזקים בלתי הפיכים למבנה האנטומי של הגוף והרגל. זו גם הסיבה בגללה צריך לפנות למרפאת כאב לשם אבחון מיד לאחר הופעת כאבים בירך שמלווים בחום ירידה לא מכוונת במשקל, חוסר יכולת ללכת או לשאת משקל וכל סוג של טראומה משמעותית כגון נפילה, תאונה וכדומה.

טיפול בכאב ירך

בחירת טיפול לפי התסמינים

התסמינים בגין פגיעה במפרק הירך משתנים בהתאם לחומרת הנזק, מיקום הנזק וסוג הרקמה שנפגעה. הדגש העיקרי הוא על בחירת טיפול לפי התסמינים ועל התאמה אישית של סוג הטיפול למטופל. אם למשל הכאבים מלווים בחום, באדמומיות מקומית, ברקמה חמה למגע ובבצקת – ישנו חשש לדלקת זיהומית.

איך מטפלים בכאבים בירך?

טיפולי פיזיותרפיה לא מתמודדים עם שורש הבעיה של כאבים בירך. גם נטילת תרופות לרוב אינה מומלצת כי היא מלווה בתופעות לוואי, מה גם שהתערבות כירורגית כרוכה בכאבים ואינה רלוונטית עבור חלק גדול מהאוכלוסייה. לאור האמור לעיל, הטיפול האידיאלי בכאבים בירך משלב בין גלי הלם לבין מיטת הפולסים האלקטרו מגנטיים משתנים.

מהלך הטיפול בגלי הלם

שליחת גלי הלם אקוסטיים לאזור הבעייתי מאפשר להרעיד את מקום ההסתיידות שבו נוצרה דלקת ולפורר אותה, עד שהיא מתמוססת ונספגת לחלוטין בגוף. בעקבות שליחת גלי הלם אקוסטיים גם מוגברת זרימת הדם לאזור, הדלקת חולפת והכאבים נעלמים. כמו כן, טיפול בגלי הלם מבטיח שיעורי הצלחה גבוהים והוא משתלב בצורה מושלמת עם היתרונות של מיטת הפולסים האלקטרו מגנטיים משתנים.

כיצד פותחה מיטת הפולסים האלקטרו מגנטיים?

מיטת הפולסים האלקטרו מגנטיים משתנים נשענת על טכנולוגיה שהומצאה בנאס"א. במקור, הטכנולוגיה פותחה על ידי סוכנות החלל האמריקאית במטרה לסייע לחידוש מערכות בגוף האדם ולהפחתת כאבים כרוניים. המומחים של נאס"א ניסו למצוא שיטה לחידוש אובדן העצם שחוו אסטרונאוטים כאשר שהו במשימות מחוץ לשדה המגנטי של כדור הארץ – וגילו שיטת טיפול אידיאלית לכל סוגי הכאב.

השפעת הפולסים על כאבים בירך

מיטת הפולסים האלקטרו מגנטיים משתנים מטפלת במקור הכאב ולכן תוצאות הטיפול הן לזמן ממושך. מלבד היתרונות לעיל של גלי הלם, המיטה משתמשת בשדה אלקטרו מגנטי פועם שמיועד לטיפול בכאבים כרוניים בירך ובבעיות נוספות. מבחינה פיזיולוגית, הטיפול בשדה אלקטרו מגנטי פועם מסייע לריפוי, מחדש את התאים, מעודד את השיקום הטבעי שלהם על ידי מערכות ההחלמה של הגוף ומבטיח חזרה נורמלית של חילוף חומרים בתוך התאים הפגועים.

אנו במרפאת הכאב מעיינות ממתינים לפנייתך – ונשמח
לתאם גם עבורך את הטיפול האידיאלי לכאבים בירך!

השאירו פרטים ונצור עמכם קשר בהקדם